VSM-2M5AND50-Q7
DigiKey Part Number
2170-VSM-2M5AND50-Q7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSM-2M5AND50-Q7
Description
VSM-2 SERIES: 5 MM THREADED BARR
Detailed Description
Diffuse Optical Sensor 1.969" (50mm) NPN - Light-ON
Category
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Output Configuration
NPN - Light-ON
Connection Method
Connector
Sensing Distance
1.969" (50mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C