VSM-2S4RPR500-Q3
DigiKey Part Number
2170-VSM-2S4RPR500-Q3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSM-2S4RPR500-Q3
Description
VSM-2 SERIES: 4 MM SMOOTH BARREL
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Through-Beam Optical Sensor 19.685" (500mm) PNP - Dark-ON
Category
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Response Time
500µs
Series
Output Configuration
PNP - Dark-ON
Packaging
Box
Light Source
Red (630nm)
Part Status
Active
Connection Method
Connector
Sensing Method
Through-Beam
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
19.685" (500mm)
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C