WLB92ZC1100PBQM
DigiKey Part Number
2170-WLB92ZC1100PBQM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLB92ZC1100PBQM
Description
WORK LIGHT DIMMABLE 1100MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 43.31" (1100.0mm) 120VAC Tubular, Diffused
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLB92ZC1100PBQM Models
Category
Features
Cascadable, Dimmable, On/Off Switch
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Aluminum (Al)
Series
Rated Life
50,000 Hours
Packaging
Box
Termination Style
Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 45°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP40
Luminous Flux
7150lm
Lens Type
Tubular, Diffused
Length
43.31" (1100.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
3.82" x 4.09" (97.0mm x 104.0mm)
Base Product Number
Voltage - Supply
120VAC