WLC60XW640A
DigiKey Part Number
2170-WLC60XW640A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLC60XW640A
Description
WLC60 WORK LIGHT; LENGTH: 640 MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light White, Cool 25.20" (640.0mm) 12 ~ 30VDC Flat, Clear
Category
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Housing Material
Aluminum (Al), Nickel Plated
Series
Rated Life
60,000 Hours
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
White, Cool
Ingress Protection
IP67/IP68G/IP69K - Dust Tight, Oil and Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
2600lm
Lens Type
Flat, Clear
Length
25.20" (640.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
2.40" x 1.23" (60.9mm x 31.3mm)