WLS27CWGRXX3-0570DS24Q
DigiKey Part Number
2170-WLS27CWGRXX3-0570DS24Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WLS27CWGRXX3-0570DS24Q
Description
MULTICOLOR LIGHT STRIP 570MM
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Task Light Green, Red 22.44" (570.0mm) 12 ~ 30VDC Tubular, Diffused
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WLS27CWGRXX3-0570DS24Q Models
Category
Voltage - Supply
12 ~ 30VDC
Manufacturer
Banner Engineering Corporation
Features
Cascadable
Series
Housing Material
Aluminum (Al)
Packaging
Box
Termination Style
Connector (M12)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Illumination Color
Green, Red
Ingress Protection
IP66/IP67/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Luminous Flux
1300lm Green, 800lm Red
Lens Type
Tubular, Diffused
Length
22.44" (570.0mm)
Approval Agency
CE, cULus
Profile (W x H)
1.06" (27.0mm) Dia