0678H0630-02
DigiKey Part Number
5923-0678H0630-02TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0678H0630-02CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0678H0630-02DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0678H0630-02
Description
FUSE BRD MNT 630MA 250VAC 125VDC
Detailed Description
630 mA 250 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
EDA/CAD Models
0678H0630-02 Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
300A AC, 2kA DC
Melting I²t
0.06
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.386" L x 0.120" W x 0.120" H (9.80mm x 3.05mm x 3.05mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.54 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V