0680H0750-01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 3,913
Datasheet
750 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
0680H0750-01
DigiKey Part Number
5923-0680H0750-01TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0680H0750-01
Description
FUSE BRD MT 750MA 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0680H0750-01 Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 500A DC
Part Status
Active
Melting I²t
0.28
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.53 Ohms