0ACG-2500-TE
DigiKey Part Number
5923-0ACG-2500-TETR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ACG-2500-TECT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ACG-2500-TEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ACG-2500-TE
Description
FUSE BRD 2.5A 350VAC 500VDC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 350 V 500 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ACG-2500-TE Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
2.6
Part Status
Active
Approval Agency
AEC-Q200, cURus
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.433" L x 0.197" W x 0.197" H (11.00mm x 5.00mm x 5.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.04 Ohms
Voltage Rating - AC
350 V