0ACG-5000-TE | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 0ACG-5000-TE |
Description | FUSE BRD MT 5A 350VAC 450VDC SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 A 350 V 450 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 0ACG-5000-TE Models |
Category | Voltage Rating - DC |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 100A AC, 1.5kA DC |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 11.5 |
Part Status Active | Approval Agency AEC-Q200, cURus |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.433" L x 0.197" W x 0.197" H (11.00mm x 5.00mm x 5.00mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.0175 Ohms |
Voltage Rating - AC 350 V |