0ADBP0315-RE
DigiKey Part Number
5923-0ADBP0315-RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ADBP0315-RE
Description
FUSE CERM 315MA 1KVAC 1KVDC 3AB
Detailed Description
315 mA 1 kV 1 kV Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ADBP0315-RE Models
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Melting I²t
0.05
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.266" Dia x 1.292" H (6.76mm x 32.82mm)
Voltage Rating - AC
1 kV
DC Cold Resistance
1.875 Ohms