0ADKP9200-RE
DigiKey Part Number
5923-0ADKP9200-RE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ADKP9200-RE
Description
FUSE CERM 20A 600VAC 500VDC 5X20
Detailed Description
20 A 600 V 500 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ADKP9200-RE Models
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200A AC, 300A DC
Melting I²t
1600.0
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC
600 V