0AFGBK100SBA
DigiKey Part Number
5923-0AFGBK100SBA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0AFGBK100SBA
Description
FUSE 100A 240V STUD MNT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 240 VAC 150 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - AC
240 VAC
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Voltage Rating - DC
150 VDC
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
aR
Part Status
Active
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA AC, 10kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
100A