0ALEB9500-PD
DigiKey Part Number
5923-0ALEB9500-PD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ALEB9500-PD
Description
FUSE 50A 500V STUD MNT
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50A 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Applications
Electrical, Industrial
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Breaking Capacity @ Rated Voltage
20kA
Part Status
Active
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting Type
Bolt Mount
Size / Dimension
0.409" Dia x 1.496" L (10.40mm x 38.00mm)
Fuse Type
Cartridge
Melting I²t
5250.0
Current Rating (Amps)
50A