0ZAF0012FF28
DigiKey Part Number
5923-0ZAF0012FF28TR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZAF0012FF28CT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZAF0012FF28DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZAF0012FF28
Description
LINE VOLTAGE RATED SURFACE MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 240V (250V Int) 120 mA Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZAF0012FF28 Models
Category
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
20 Ohms
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - 25°C (Typ)
14 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Polymeric
Qualification
AEC-Q200
Voltage - Max
240V (250V Int)
Mounting Type
Surface Mount
Current - Hold (Ih) (Max)
120 mA
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Current - Trip (It)
300 mA
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Max
1.2 A
Thickness (Max)
0.102" (2.60mm)
Time to Trip
15 s
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UKCA
Resistance - Initial (Ri) (Min)
6 Ohms