0ZCF0125FF2C
DigiKey Part Number
5923-0ZCF0125FF2CTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZCF0125FF2CCT-ND - Cut Tape (CT)
5923-0ZCF0125FF2CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZCF0125FF2C
Description
PTC RESET FUSE 33V 1.25A 2920
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 33V 1.25 A Ih Surface Mount 2920 (7351 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0ZCF0125FF2C Models
Category
Time to Trip
2 s
Manufacturer
Bel Fuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
50 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
250 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
2920 (7351 Metric), Concave
Voltage - Max
33V
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
1.25 A
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)
Current - Trip (It)
2.5 A
Approval Agency
AEC-Q200, cURus, TUV
Current - Max
100 A