0ZRB0300FF2B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 2,162
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 1,937
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 443
In Stock: 921
In Stock: 614
In Stock: 470
Parametric Equivalent
Bel Fuse Inc.
In Stock: 14
Parametric Equivalent
Eaton - Electronics Division
In Stock: 473
Polymeric PTC Resettable Fuse 30V 3 A Ih Through Hole Radial, Disc
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
0ZRB0300FF2B
DigiKey Part Number
5923-0ZRB0300FF2BTR-ND - Tape & Reel (TR)
5923-0ZRB0300FF2BCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0ZRB0300FF2B
Description
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
0ZRB0300FF2B Models
Category
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
80 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Type
Polymeric
Voltage - Max
30V
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Size / Dimension
0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Current - Trip (It)
6 A
Height - Seated (Max)
0.681" (17.30mm)
Current - Max
40 A
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)