3006P-1-102
DigiKey Part Number
3006P-102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3006P-1-102
Description
TRIMMER 1K OHM 0.75W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3006P-1-102 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
15.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
1 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face (6.35mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%