3006P-1-303LF
DigiKey Part Number
118-3006P-1-303LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3006P-1-303LF
Description
TRIMMER 30KOHM 0.75W PC PIN SIDE
Detailed Description
30 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3006P-1-303LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mounting Type
Through Hole
Resistance
30 kOhms
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face (6.35mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%