3006P-1-503ZLF
DigiKey Part Number
3006P-1-503ZLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3006P-1-503ZLF
Description
TRIMMER 50KOHM 0.75W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Panel Mount, Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3006P-1-503ZLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
15.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face (6.35mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%