3009P-1-104LF
DigiKey Part Number
3009P-104LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3009P-1-104LF
Description
TRIMMER 100K OHM 0.75W PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.75W, 3/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 15.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3009P-1-104LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
15.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.354" x 0.190" Face (8.98mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%