3224J-1-503E
DigiKey Part Number
3224J-503ETR-ND - Tape & Reel (TR)
3224J-503ECT-ND - Cut Tape (CT)
3224J-503EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3224J-1-503E
Description
TRIMMER 50KOHM 0.25W J LEAD SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3224J-1-503E Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Digi-Reel®
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
50 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.181" x 0.138" Face (4.60mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%