3224W-1-203G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 5,304
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 223
Datasheet
20 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
3224W-1-203G
DigiKey Part Number
3224W-1-203G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3224W-1-203G
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3224W-1-203G Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%