3224X-2-102E
DigiKey Part Number
118-3224X-2-102ETR-ND - Tape & Reel (TR)
118-3224X-2-102ECT-ND - Cut Tape (CT)
118-3224X-2-102EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3224X-2-102E
Description
TRIMMER 1K OHM 0.25W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3224X-2-102E Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
1 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%