3269W-1-502LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3269W-1-502LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3269W-1-502LF |
Description | TRIMMER 5K OHM 0.25W GW TOP ADJ |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 3269W-1-502LF Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Manufacturer Bourns Inc. | Number of Turns 12.0 |
Series | Adjustment Type Top Adjustment |
Packaging Tube | Resistive Material Cermet |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Resistance 5 kOhms | Termination Style Gull Wing |
Power (Watts) 0.25W, 1/4W | Size / Dimension Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm) |
Tolerance ±10% | Base Product Number |