3296W-1-102A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 1,325
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 517
Datasheet
In Stock: 9,513
In Stock: 267
In Stock: 431
1 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Top Adjustment
3296W-1-102A
DigiKey Part Number
3296W-1-102A-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296W-1-102A
Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3296W-1-102A Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
25.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tape & Box (TB)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
1 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%