3296X-1-203LF
DigiKey Part Number
3296X-203LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3296X-1-203LF
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
3296X-1-203LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm)
Tolerance
±10%