3296X-1-502LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3296X-502LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 3296X-1-502LF |
Description | TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 21 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 25.0 Turn Side Adjustment |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 3296X-1-502LF Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Resistance 5 kOhms | Termination Style PC Pins |
Power (Watts) 0.5W, 1/2W | Size / Dimension Rectangular - 0.395" x 0.190" Face (10.03mm x 4.83mm) |
Tolerance ±10% | Base Product Number |