3360P-1-102LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W PC Pins
3360P-1-102LF
DigiKey Part Number
3360P-1-102LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3360P-1-102LF
Description
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3360P-1-102LF Models
Category
Adjustment Type
Top Adjustment
Manufacturer
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Rotation
310°
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
1k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.093" (2.36mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
1/4-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Square - 0.264" x 0.252" Face (6.70mm x 6.40mm)