3361P-1-200G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 0
Datasheet
20 Ohms 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3361P-1-200G
DigiKey Part Number
3361P-1-200G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3361P-1-200G
Description
TRIMMER 20OHM 0.5W GULL WING TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
3361P-1-200G Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
20 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.277" x 0.264" Face (7.04mm x 6.70mm)
Tolerance
±10%