3362R-1-502 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 184
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 3,322
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 13
In Stock: 954
In Stock: 0
5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3362R-1-502
DigiKey Part Number
3362R-502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3362R-1-502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
3362R-1-502 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Mounting Type
Through Hole
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.275" x 0.260" Face (6.99mm x 6.60mm)
Tolerance
±10%