3386F-1-502
DigiKey Part Number
118-3386F-1-502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386F-1-502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3386F-1-502 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
5 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%