3386H-1-501LF
DigiKey Part Number
3386H-501LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386H-1-501LF
Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
3386H-1-501LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
500 Ohms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%