3386M-1-502 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 3,322
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 13
Datasheet
In Stock: 954
In Stock: 0
Vishay Spectrol
In Stock: 31
5 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
3386M-1-502
DigiKey Part Number
3386M-1-502-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3386M-1-502
Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
5 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±10%