3852A-282-104AL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 2W Solder Lug
3852A-282-104AL
DigiKey Part Number
3852A-282-104AL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3852A-282-104AL
Description
POT 100K OHM 2W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
57 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
3852A-282-104AL Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance (Ohms)
100k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Bushing Thread
3/8-32
Size - Body
Round - 0.750" Dia (19.05mm)