3852C-282-103AL
3852C-282-103AL
3852C-282-103AL
DigiKey Part Number
3852C-282-103AL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3852C-282-103AL
Description
POT 10K OHM 2W CERMET LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
57 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Cermet 2W Solder Lug
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Packaging
Bulk
Resistance (Ohms)
10k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Bushing Thread
1/4-32
Size - Body
Round - 0.750" Dia (19.05mm)