5.0SMDJ10CA-Q
DigiKey Part Number
118-5.0SMDJ10CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ10CA-Q
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17V Clamp 294.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Applications
Telecom
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
11.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
17V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
294.2A