5.0SMDJ43A-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
69.4V Clamp 72.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
5.0SMDJ43A-Q
DigiKey Part Number
5.0SMDJ43A-Q-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ43A-Q
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ43A-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
72.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43V
Voltage - Breakdown (Min)
47.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
69.4V