BIDW50N65T
DigiKey Part Number
118-BIDW50N65T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BIDW50N65T
Description
IGBT TRENCH FS 650V 100A TO-247
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 100 A 416 W Through Hole TO-247
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
Bourns Inc.
Gate Charge
123 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
37ns/125ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 50A, 10Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
37.5 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
150 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
TO-247
Power - Max
416 W