BVRA0603-20PFR
DigiKey Part Number
118-BVRA0603-20PFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-BVRA0603-20PFRCT-ND - Cut Tape (CT)
118-BVRA0603-20PFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BVRA0603-20PFR
Description
VARISTOR 36.5V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36.5 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Surge
30 A
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
0.1J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
20 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
26 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
30 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
36.5 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Max)
43 V