CR1206-JW-163ELF
DigiKey Part Number
118-CR1206-JW-163ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CR1206-JW-163ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CR1206-JW-163ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR1206-JW-163ELF
Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
16 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CR1206-JW-163ELF Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)