CRS2010-FX-47R0ELF
DigiKey Part Number
CRS2010-FX-47R0ELFTR-ND - Tape & Reel (TR)
CRS2010-FX-47R0ELFCT-ND - Cut Tape (CT)
CRS2010-FX-47R0ELFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRS2010-FX-47R0ELF
Description
RES 47 OHM 1% 1W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) High Voltage, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRS2010-FX-47R0ELF Models
Category
Features
High Voltage, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)