CW252016-15NK
DigiKey Part Number
CW252016-15NKTR-ND - Tape & Reel (TR)
CW252016-15NKCT-ND - Cut Tape (CT)
CW252016-15NKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW252016-15NK
Description
FIXED IND 15NH 500MA 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 500 mA 100mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CW252016-15NK Models
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 350MHz
Series
Frequency - Self Resonant
2.5GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)