CW252016-4R7J
DigiKey Part Number
118-CW252016-4R7JTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-CW252016-4R7JCT-ND - Cut Tape (CT)
118-CW252016-4R7JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW252016-4R7J
Description
FIXED IND 4.7UH 175MA 4 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 175 mA 4Ohm Max 1008 (2520 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CW252016-4R7J Models
Category
DC Resistance (DCR)
4Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
18 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
43MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.071" (1.80mm)