DV115K4032R2
DigiKey Part Number
118-DV115K4032R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DV115K4032R2
Description
VARISTOR 180V 1.2KA 4032
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
180 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
13J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
270 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
180 V