DV275K4032R2
DigiKey Part Number
118-DV275K4032R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
118-DV275K4032R2CT-ND - Cut Tape (CT)
118-DV275K4032R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DV275K4032R2
Description
VARISTOR 430V 1.2KA 4032
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
430 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 4032 (1080 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Bourns Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
29J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
4032 (1080 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
430 V