MF-GSMF300/36X-2
DigiKey Part Number
MF-GSMF300/36X-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
MF-GSMF300/36X-2CT-ND - Cut Tape (CT)
MF-GSMF300/36X-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF-GSMF300/36X-2
Description
PTC RESET FUSE 36V 3A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 36V 3 A Ih Surface Mount Nonstandard SMD
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF-GSMF300/36X-2 Models
Category
Time to Trip
20 s
Manufacturer
Bourns Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
10 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
60 mOhms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Polymeric
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Max
36V
Size / Dimension
0.341" L x 0.250" W (8.65mm x 6.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Thickness (Max)
0.063" (1.60mm)
Current - Trip (It)
5.2 A
Approval Agency
cUL, cURus, TUV
Current - Max
20 A