MOV-07D241KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-07D241KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-07D241KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-07D241KTR
Description
VARISTOR 240V 1.2KA DISC 7MM
Detailed Description
240 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-07D241KTR Models
Category
Current - Surge
1.2 kA
Energy
15J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
252 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
264 V