MOV-10D361K
DigiKey Part Number
118-MOV-10D361K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-10D361K
Description
VARISTOR 360V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
360 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-10D361K Models
Category
Current - Surge
2.5 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
47J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
280 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
396 V