MOV-14D241K
DigiKey Part Number
MOV-14D241K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D241K
Description
VARISTOR 240V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-14D241K Models
Category
Current - Surge
4.5 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
63J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
830 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
264 V