MOV-14D561KTR
DigiKey Part Number
118-MOV-14D561KTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-MOV-14D561KTRCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-14D561KTR
Description
VARISTOR 560V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
560 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
EDA/CAD Models
MOV-14D561KTR Models
Energy
125J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Capacitance @ Frequency
360 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
460 V
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
616 V